Domino Art

Sosyal Medya

Sosyal Medya

 

Sosyal Medya

Sosyal Medya müşteri isteklerini karşılamak artık sadece broşür, kartvizit ve katalog’tan artık öte bir durum.Ürünlerinizi veya firmanızı en iyi tanıtmanın diğer bir yolu ise sosyal medya ;Youtube, İnstagram ve Facebook gibi ağlarda firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımının başka etkili bir yolu.Ekip olarak sosyal medya ağlarında, markanıza eşsiz fırsatlar sunuyoruz.Domino Art olarak biz Sosyal Medya İçerik Yönetimi’nde markanızı daha iyi bir poziyonda konumlandırmayı amaçlıyoruz.Kreatif tasarımlar ile firmanızın farkındalığını ön plana çıkarıyoruz. Siz sadece, gelişen firmanızı izlemek kalıyor.

Günümüzde en çok kullanılan iletişim kanalların biri sosyal medyadır. Kişiler artık internette geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını sosyal medyaya ayırıyor. Bu durumda, her firmanın interaktif bir iletişim ve marka kalitesi için sosyal medya hesabına ihtiyacı vardır. Firmaların sosyal medyada etkili bir şekilde varlığını sürdürmek için ihtiyacı olan şey ise başarılı bir sosyal medya yönetimi.

2000’li yılların başından itibaren gelişen teknolojisi sürecinde webe en önemli özelliğini kazandıran platform, sosyal medya olmuştur. Çünkü sosyal medya, kullanıcılar arasında bilgi alışverişini sağlama özelliğine sahiptir. Sosyal medya, topluluk merkezli web sitelerinde bilgi, tecrübe ve bakış açılarının paylaşılmasıyla ilgili iletişim ortamlarıdır. Artık kişiler, internette geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını bu sosyal medya ortamlarında geçiriyorlar.

Günümüzde Sosyal Medya İhtiyacı

Televizyon, dergi, gazete ve radyo gibi geleneksel medya araçları tek yönlü ve durağan yayın teknolojilerine sahipken sosyal medya, gerçek zamanlı diyaloğa izin verir. Bu etkileşim (interaktif olma) özelliği, günümüz firmalarının kişilere ulaşabilmek adına temel gereksinimidir. Çünkü etkileşim özelliği, firmaların hedef kitleyi daha iyi tanıyarak onları daha kolay ve kapsamlı şekilde etkilemesine yardımcı olur.

Sosyal medya sayesinde paylaşmak istediğiniz fikir ya da içeriği zaman, mekan, ortama bağlı kalmaksızın, internetin olduğu her an paylaşabilirsiniz. Sosyal medya, iletişim ve etkileşimi üst düzeye çıkarması ile muazzam bir potansiyel güç teşkil etmektedir. Firmaların başta Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal ağları kullanarak kar oranlarını ikiye katlaması, sosyal medyanın sadece şahsi değil kurumsal olarak da ciddi bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

 

Sosyal Medya Yönetimi

Medya yönetimi dendiğinde firmalar tarafından akla gelen yöntemler: sosyal medyada bir hesap açarak kurum kimliğini oluşturmak; kullanıcıları takip etmek ve kendini takip ettirecek yöntemler bulmak; pazarlama yapmak. Oysa sosyal medya, reklam ve pazarlama imkanı sunduğu kadar riskleri de olan bir platform. Bu yüzden de firmaların sosyal medya hesaplarının, hem iletişim konusunda hem de sosyal ağlarda deneyimli ekipler tarafından yönetilmesi gerekiyor.

 

İyi Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

1. Sosyal medyada takipçilerle kurulan iletişim, mutlaka kurumunuzun iletişim stratejileriyle paralel, uzun vadeli olarak planlanmalıdır. Örneğin firmanızın sosyal medyada önceki konumu, takipçi sayısı gibi unsurlar tespit edilmeli ve buna göre hedef planlaması yapılmalıdır.

2. Sosyal medya platformlarında kurumsal kimliğin oluşturulması ve kurumsal kimliğinizin sosyal medya üzerinden en iyi şekilde yansıtılması çok önemlidir.

3. Eğer sosyal medyada var olmak istiyorsanız, bunu ancak ilgili platformlarda aktif bir şekilde yer alarak yapabilirsiniz.

4.  Sosyal medyadaki diyaloglar, sürekli takip edilmelidir. Bu şekilde sosyal medyanın aktif olduğu; paylaşımların kullanıcılara en iyi ulaştığı zaman aralıkları tespit edilip, paylaşım takvimi hazırlanmalıdır.

5. Sosyal medyada sürekli ve gelişigüzel reklam yapmak, iyi bir medya yönetimi özelliği değildir. Aksine içerik kurgularının hazırlanması için uzun saatler gerekir. Reklam kampanyalarının çarpıcı bir görsellikle sunulması için ayrıca bir mesai harcanmalıdır.

6. Sosyal medyada dil kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Bazı özel durumlarda firmanızın ürün veya hizmetlerinden bahsetmeyi arka plana alıp toplumsal meseleler ve resmi bayramları dikkate almak firmanızın prestiji açısından önemlidir. Örneğin bir afet, facia, ya da ulusal yas gününde sosyal medya hesabınızın duyarlı bir dille yönetilmesi elzemdir.

Sosyal medya yönetimi ile ilgili deneyimi olmayan bir firmanın yukarıda sayılan tüm bu çalışmaları kendi bünyesinde yürütmesi mümkün değildir. Bu nedenle her firmanın sosyal medya yönetimi için deneyimli, iletişime ve internete kurumsal bir çerçeveden bakabilen firmalarla çalışması gerekir. Bu alanda profesyonel hizmet veren Domino Art ekibi iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu bağlantıya tıklayarak kataloğumuzu indirebilirsiniz.